
Charvel USA Select San Dimas Style 1 HSS - Rosewood - Snow Blind Satin
(white dot inlay) or maple (black dot inlay) compound radius fingerboard with rolled edges. Pure tone pours from a DiMarzio DP100F Super Distortion bridge pickup and DiMarzio DP-116 HS2⢠neck and middle pickups, with five-way āsuperā blade pickup switching that delivers the bridge pickup only (position 1), bridge pickup inner coil and middle pickup (position 2), bridge pickup inner coil and neck pickup (position 3), neck and middle pickups (position 4) and neck pickup only (position 5).
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 1-piece quartersawn maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | DiMarzio DP100 Super Distortion Humbucking |
| Middle Pick-up: | DiMarzio HS-2⢠DP116 |
| Neck Pick-up: | DiMarzio HS-2⢠DP116 |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose Original |
| Finish | Snow Blind Satin |
| Case: | Hardshell |
Original: $2,499.99
-65%$2,499.99
$875.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
(white dot inlay) or maple (black dot inlay) compound radius fingerboard with rolled edges. Pure tone pours from a DiMarzio DP100F Super Distortion bridge pickup and DiMarzio DP-116 HS2⢠neck and middle pickups, with five-way āsuperā blade pickup switching that delivers the bridge pickup only (position 1), bridge pickup inner coil and middle pickup (position 2), bridge pickup inner coil and neck pickup (position 3), neck and middle pickups (position 4) and neck pickup only (position 5).
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | 1-piece quartersawn maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" to 16" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | DiMarzio DP100 Super Distortion Humbucking |
| Middle Pick-up: | DiMarzio HS-2⢠DP116 |
| Neck Pick-up: | DiMarzio HS-2⢠DP116 |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge: | Floyd Rose Original |
| Finish | Snow Blind Satin |
| Case: | Hardshell |















