
Epiphone Inspired By Lennon "1965" Casino - Vintage Sunburst - Used
This Casino is in excellent condition, with very little wear and very light pick wear.
Â
Epiphone has made a name for itself by producing some of the greatest and most innovative musical instruments for over 135 years. While models such as Masterbilts, Broadways, Wilshires, Coronets, Emperors and Texans are some of Epiphone's most memorable models, the Casino is arguably our most famous due to its close association with The Beatles.
The "Inspired by" John Lennon Casino and the âRevolutionâ Casino offer professional musicians the same key features of John Lennonâs personal Epiphone Casino that he purchased in London in 1965. Our âInspired by John Lennon Casinoâs cover both incarnations of one of Johnâs favorite guitars, the Vintage Sunburst (used on The Beatles final tour in 1966 and for the classic albums Revolver and Sgt. Pepperâs Lonely Hearts Club Band and the stripped down âRevolutionâ version John used for The Beatles White Album, Abbey Road, the rooftop concert for the Let It Be film, and his first solo work with the Plastic Ono Band.
Specs
| Body Material: | 5-ply maple |
| Neck Material: | mahogany |
| Fingerboard Material: | rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson USA P90T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Gibson USA P90R |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68" Synthetic Bone |
| Bridge: | LockTone Tune-O-Matic |
| Finish: | Vintage Sunburst |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Casino is in excellent condition, with very little wear and very light pick wear.
Â
Epiphone has made a name for itself by producing some of the greatest and most innovative musical instruments for over 135 years. While models such as Masterbilts, Broadways, Wilshires, Coronets, Emperors and Texans are some of Epiphone's most memorable models, the Casino is arguably our most famous due to its close association with The Beatles.
The "Inspired by" John Lennon Casino and the âRevolutionâ Casino offer professional musicians the same key features of John Lennonâs personal Epiphone Casino that he purchased in London in 1965. Our âInspired by John Lennon Casinoâs cover both incarnations of one of Johnâs favorite guitars, the Vintage Sunburst (used on The Beatles final tour in 1966 and for the classic albums Revolver and Sgt. Pepperâs Lonely Hearts Club Band and the stripped down âRevolutionâ version John used for The Beatles White Album, Abbey Road, the rooftop concert for the Let It Be film, and his first solo work with the Plastic Ono Band.
Specs
| Body Material: | 5-ply maple |
| Neck Material: | mahogany |
| Fingerboard Material: | rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Gibson USA P90T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Gibson USA P90R |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68" Synthetic Bone |
| Bridge: | LockTone Tune-O-Matic |
| Finish: | Vintage Sunburst |
| Case: | None |























