
Epiphone Masterbuilt Olympic Honeyburst - Used
Guitar is in great condition with little to no wear.
This Epiphone Masterbilt Century is a revamp of the classic 1930s Epiphone archtops featuring modern electronics, and vintage appeal. This guitar has a solid Sitka spruce top and laminated mahogany back and sides with an aged gloss finish, giving it a true vintage look. Sounds great plugged in and acoustic.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Laminated Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.69" |
| Electronics: | eSonic HD preamp with Shadow NanoFlex HD undersaddle pickup |
| Case: | None |
| Weight: | 4 lbs 11.5 oz. |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guitar is in great condition with little to no wear.
This Epiphone Masterbilt Century is a revamp of the classic 1930s Epiphone archtops featuring modern electronics, and vintage appeal. This guitar has a solid Sitka spruce top and laminated mahogany back and sides with an aged gloss finish, giving it a true vintage look. Sounds great plugged in and acoustic.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Laminated Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.69" |
| Electronics: | eSonic HD preamp with Shadow NanoFlex HD undersaddle pickup |
| Case: | None |
| Weight: | 4 lbs 11.5 oz. |























