
Epiphone Prophecy Les Paul Custom Plus - Midnight Sapphire - Used
ThisĀ Epiphone Prophecy Les Paul Custom Plus is in excellent condition.
When the Prophecy Series was first introduced in 2008, it was hailed by metal players the world over as the ultimate combination of tradition and innovation and the perfect guitar for serious shredding, all within the stylish lines of the classic Les Paul form.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Radius: | 14" |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68 - Graphite |
| Bridge Pick-up: | EMG-81 humbucker |
| Neck Pick-up: | EMG-85 humbucker |
| Bridge: | LockTone⢠Tune-o-matic |
| Finish: | Midnight Sapphire |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ThisĀ Epiphone Prophecy Les Paul Custom Plus is in excellent condition.
When the Prophecy Series was first introduced in 2008, it was hailed by metal players the world over as the ultimate combination of tradition and innovation and the perfect guitar for serious shredding, all within the stylish lines of the classic Les Paul form.
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Radius: | 14" |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.68 - Graphite |
| Bridge Pick-up: | EMG-81 humbucker |
| Neck Pick-up: | EMG-85 humbucker |
| Bridge: | LockTone⢠Tune-o-matic |
| Finish: | Midnight Sapphire |
| Case: | None |























