
Fender Custom Shop 1957 Stratocaster Journeyman Relic - British Racing Green
The neck is unusually enormous for a Stratocaster, but the extra amount of maple - quartersawn, at that - lends towards increased midrange punch and pop. The classic positions 2 and 4 are not thin in any sense, thanks to the extra power from the Poblano pickups, which are a newer overwound design straight from the Custom Shop. A four bolt neck joint, 21 frets, and a tweed G&G style Journeyman case round off this vintage package.
Specs
| Body Material: | 2 piece Lightweight Ash |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Profile: | 10/56 "V" |
| Bridge Pick-up: | Custom Ancho Poblano |
| Middle Pick-up: | Custom Ancho Poblano |
| Neck Pick-up: | Custom Ancho Poblano |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage Tremolo |
| Finish | British Racing Green, Journeyman Relic |
| Case: | Tweed Custom Shop Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |
Original: $5,080.00
-65%$5,080.00
$1,778.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The neck is unusually enormous for a Stratocaster, but the extra amount of maple - quartersawn, at that - lends towards increased midrange punch and pop. The classic positions 2 and 4 are not thin in any sense, thanks to the extra power from the Poblano pickups, which are a newer overwound design straight from the Custom Shop. A four bolt neck joint, 21 frets, and a tweed G&G style Journeyman case round off this vintage package.
Specs
| Body Material: | 2 piece Lightweight Ash |
| Neck Material: | Quartersawn Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Profile: | 10/56 "V" |
| Bridge Pick-up: | Custom Ancho Poblano |
| Middle Pick-up: | Custom Ancho Poblano |
| Neck Pick-up: | Custom Ancho Poblano |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage Tremolo |
| Finish | British Racing Green, Journeyman Relic |
| Case: | Tweed Custom Shop Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |















