
Fender 2015 American Standard Precision Bass With EMG Pickups - Used
This Fender 2015 American Standard Precision Bass is in very good condition with minimal signs of wear from play time.
This American Standard P bass could be your new go to work horse to cover all of your gigs. Fat and bright punch with professionally installed EMG passive P pickups, while maintaining balance thanks to its setup with regular gauge flat wound strings. Want to go back to round wound? We can take care of that, too.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 34" |
| Bridge Pick-up: | EMG Passive P Pickups |
| Finish: | Olympic White |
| Case: | Original Hard Shell Case |
| Weight: | 8 lbs 4.5 oz |
| Year: | 2015 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Fender 2015 American Standard Precision Bass is in very good condition with minimal signs of wear from play time.
This American Standard P bass could be your new go to work horse to cover all of your gigs. Fat and bright punch with professionally installed EMG passive P pickups, while maintaining balance thanks to its setup with regular gauge flat wound strings. Want to go back to round wound? We can take care of that, too.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 34" |
| Bridge Pick-up: | EMG Passive P Pickups |
| Finish: | Olympic White |
| Case: | Original Hard Shell Case |
| Weight: | 8 lbs 4.5 oz |
| Year: | 2015 |























