
Fender American Elite Jazz Bass Ash - Maple Fingerboard - Champagne
Packed to the gills with the latest revolutionary innovations, the American Elite Jazz Bass is an active bass for the modern bassist who demands cutting-edge tone technology along with timeless style and fast, smooth playing feel. Its versatile sound easily matches any playing styleâpicked, plucked or slap-and-popâwhile its standout looks remain authentically Fender, with a fresh twist.
Â
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMassâą Vintage |
| Finish | Champagne |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Packed to the gills with the latest revolutionary innovations, the American Elite Jazz Bass is an active bass for the modern bassist who demands cutting-edge tone technology along with timeless style and fast, smooth playing feel. Its versatile sound easily matches any playing styleâpicked, plucked or slap-and-popâwhile its standout looks remain authentically Fender, with a fresh twist.
Â
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMassâą Vintage |
| Finish | Champagne |
| Case: | Elite Molded Case |























