
Fender American Elite Jazz Bass - Maple Fingerboard - Black - Used
This Fender American Elite Jazz Bass is in very good condition.
The American Elite Jazz Bass, full of innovative features, is the perfect bass for modern bassists seeking cutting-edge sounds. With the 4th generation noiseless pickup and built-in 18V preamp, you can enjoy true vintage style sounds with noiselessness. Equipped with companundo radial fingerboard, it is easy to play fast and change position. Neck shape is modern C shape, D shape by neck heel.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5 "to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34 " |
| Nut: | 1.5" - Bone |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless ™ |
| Middle Pick-up: | New 4th Generation Noiseless ™ |
| Bridge: | 4 - Saddle HiMass ™ Vintage (String - Through - Body or Topload) |
| Finish: | Black |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Fender American Elite Jazz Bass is in very good condition.
The American Elite Jazz Bass, full of innovative features, is the perfect bass for modern bassists seeking cutting-edge sounds. With the 4th generation noiseless pickup and built-in 18V preamp, you can enjoy true vintage style sounds with noiselessness. Equipped with companundo radial fingerboard, it is easy to play fast and change position. Neck shape is modern C shape, D shape by neck heel.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5 "to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34 " |
| Nut: | 1.5" - Bone |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless ™ |
| Middle Pick-up: | New 4th Generation Noiseless ™ |
| Bridge: | 4 - Saddle HiMass ™ Vintage (String - Through - Body or Topload) |
| Finish: | Black |
| Case: | Elite Molded Case |























