
Fender American Elite Stratocaster - Ebony Fingerboard - Aged Cherry Burst Ash
Featured on all American Elite instruments, the new fourth generation Noiseless pickups are only available in this series, and represent a quantum leap in pickup design. Combining vintage-style sound with effectively noise-free performance, these are the pinnacle of Fenderâs noiseless pickup designs, offering pristine cleans and fat, overdriven tones that scream with pure rock ânâ roll power. Designed for fast playing and effortless position changes, the compound profile neck is ideal for all playing styles. A modern âCâ-shape at the nut, the profile morphs along the length of the neck to a modern âDâ-shaped profile at the updated neck heel, providing plenty of comfortable support for fret hand antics. New locking short-post tuning machines provide increased break angle at the synthetic bone nut for buzz-free performance while the smooth two-point modern tremolo adds emotive touches to your performance without sacrificing your tuning.
Fender is renowned for head-turning style, and this guitar is no differentâfrom the redesigned sleek back and forearm contours that hug the playerâs body for an enhanced playing experience to the black chrome headstock logo and large pearloid fret markers this instrument will dazzle the audience with elegant style. The American Elite Stratocaster is a bold new guitar for the brave new guitarist who is setting out to cross uncharted musical terrain. Includes a redesigned Elite Molded Case with TSA locks to provide increased protection for your cherished instrument.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Middle Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Finish: | Aged Cherry Burst |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,849.99
-65%$1,849.99
$647.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featured on all American Elite instruments, the new fourth generation Noiseless pickups are only available in this series, and represent a quantum leap in pickup design. Combining vintage-style sound with effectively noise-free performance, these are the pinnacle of Fenderâs noiseless pickup designs, offering pristine cleans and fat, overdriven tones that scream with pure rock ânâ roll power. Designed for fast playing and effortless position changes, the compound profile neck is ideal for all playing styles. A modern âCâ-shape at the nut, the profile morphs along the length of the neck to a modern âDâ-shaped profile at the updated neck heel, providing plenty of comfortable support for fret hand antics. New locking short-post tuning machines provide increased break angle at the synthetic bone nut for buzz-free performance while the smooth two-point modern tremolo adds emotive touches to your performance without sacrificing your tuning.
Fender is renowned for head-turning style, and this guitar is no differentâfrom the redesigned sleek back and forearm contours that hug the playerâs body for an enhanced playing experience to the black chrome headstock logo and large pearloid fret markers this instrument will dazzle the audience with elegant style. The American Elite Stratocaster is a bold new guitar for the brave new guitarist who is setting out to cross uncharted musical terrain. Includes a redesigned Elite Molded Case with TSA locks to provide increased protection for your cherished instrument.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Middle Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Finish: | Aged Cherry Burst |
| Case: | Elite Molded Case |















