
Fender American Elite Stratocaster - Ebony Fingerboard - Tobacco Sunburst
Externally the American Elite Stratocaster has Fender's timeless style, but under the hood it's an entirely new breed of guitar designed for 21st-century players who constantly push the envelope. With over a dozen new innovations, each guitar is a true performer with eye-catching style, exceptional feel and versatile sound from the very first moment you plug it in and play.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo |
| Finish | Tobacco Sunburst |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,849.99
-65%$1,849.99
$647.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Externally the American Elite Stratocaster has Fender's timeless style, but under the hood it's an entirely new breed of guitar designed for 21st-century players who constantly push the envelope. With over a dozen new innovations, each guitar is a true performer with eye-catching style, exceptional feel and versatile sound from the very first moment you plug it in and play.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo |
| Finish | Tobacco Sunburst |
| Case: | Elite Molded Case |















