
Fender American Elite Stratocaster - Rosewood - Olympic Pearl - Used
Externally the American Elite Stratocaster has Fender's timeless style, but under the hood it's an entirely new breed of guitar designed for 21st-century players who constantly push the envelope. With over a dozen new innovations, each guitar is a true performer with eye-catching style, exceptional feel and versatile sound from the very first moment you plug it in and play.
FEATURES
- Double cutaway electric guitar
- Three all-new fourth generation Noiseless single-coil Stratocaster pickups
- S-1âą switching for even more tonal versatility
- Compound profile neck; redesigned contoured neck heel
- 9.5â-14â compound radius fingerboard
- Locking short-post tuning machines; speedy soft-touch control knobs
- Includes redesigned ABS Elite Molded Case with TSA locks
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" - Bone |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Middle Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Finish: | Olympic Pearl |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Externally the American Elite Stratocaster has Fender's timeless style, but under the hood it's an entirely new breed of guitar designed for 21st-century players who constantly push the envelope. With over a dozen new innovations, each guitar is a true performer with eye-catching style, exceptional feel and versatile sound from the very first moment you plug it in and play.
FEATURES
- Double cutaway electric guitar
- Three all-new fourth generation Noiseless single-coil Stratocaster pickups
- S-1âą switching for even more tonal versatility
- Compound profile neck; redesigned contoured neck heel
- 9.5â-14â compound radius fingerboard
- Locking short-post tuning machines; speedy soft-touch control knobs
- Includes redesigned ABS Elite Molded Case with TSA locks
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" - Bone |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Middle Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Bridge: | 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo with Pop-In Arm |
| Finish: | Olympic Pearl |
| Case: | Elite Molded Case |






















