
Fender American Elite Telecaster Thinline - Maple Fingerboard - 3-Color
Innovation is the name of the game with the American Elite Telecaster Thinline, a semi-hollow instrument for the 21st-century guitarist who embraces innovation in an instrument and their playing. Genuine and amazingly flexible Thinline tone, our leading-edge technologies and classic Fender style work in harmony to create an easy-playing instrument you wonât want to put down.
- Single cutaway semi-hollowbody electric guitar
- Two all-new fourth generation Noiseless single-coil Telecaster pickups
- S-1 switching switches between parallel and series pickup wiring
- Compound profile neck; redesigned contoured neck heel
- 9.5â-14â compound radius fingerboard
- Locking short-post tuning machines
- Includes redesigned ABS Elite Molded Case with TSA locks
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone - 1.685" |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Bridge: | New Elite Suspension Bridge |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Innovation is the name of the game with the American Elite Telecaster Thinline, a semi-hollow instrument for the 21st-century guitarist who embraces innovation in an instrument and their playing. Genuine and amazingly flexible Thinline tone, our leading-edge technologies and classic Fender style work in harmony to create an easy-playing instrument you wonât want to put down.
- Single cutaway semi-hollowbody electric guitar
- Two all-new fourth generation Noiseless single-coil Telecaster pickups
- S-1 switching switches between parallel and series pickup wiring
- Compound profile neck; redesigned contoured neck heel
- 9.5â-14â compound radius fingerboard
- Locking short-post tuning machines
- Includes redesigned ABS Elite Molded Case with TSA locks
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone - 1.685" |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Neck Pick-up: | New 4th Generation Noiselessâą |
| Bridge: | New Elite Suspension Bridge |
| Case: | Elite Molded Case |















