
Fender American Original '60S Precision Bass - Rosewood Fingerboard - 3-Color Sunburst
By the 1960s, the Precision Bass was the workhorse electric bass; from the clubs of Detroit to the beaches of Southern California, its tone laid the foundation for modern music. The American Original â60s Precision Bass has all of the features with which the P Bass conquered the world of musicâelegantly simple, its sound, style and comfort are joined by modern playability.
The Pure Vintage â63 P Bass split-coil pickup is as period-correct as possible, from the enamel-coated coil wire to the cloth-covered output wires, fiber bobbins and alnico 5 magnets. Thereâs no mistaking the powerful punch of this pickup that helped shape the sound of modern music. The thick â1963 Câ-shaped neck profile gracefully fills the fret hand, while the 9.5â-radius fingerboard will feel familiar to any player. Other authentic touches include vintage-tall frets, original-era body radii, vintage-style hardwareâincluding a four-saddle vintage-style bridgeâvintage-style hardshell case and a lacquer finish that not only lets the wood âbreatheâ naturally with resonant tone, it also wears in a distinctively appealing way.
An updated take on the instrument that created the pop culture soundtrack of the 20th century, the American Original â60s Precision Bass is the best way to get original-era sound and style with todayâs feel.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Round-Laminated Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Shape: | "1963 C" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | Pure Vintage '63 Split Single-Coil Precision Bass |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Vintage Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.73" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle Vintage Style with Threaded Steel Saddles |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Vintage-Style Hardshell Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
By the 1960s, the Precision Bass was the workhorse electric bass; from the clubs of Detroit to the beaches of Southern California, its tone laid the foundation for modern music. The American Original â60s Precision Bass has all of the features with which the P Bass conquered the world of musicâelegantly simple, its sound, style and comfort are joined by modern playability.
The Pure Vintage â63 P Bass split-coil pickup is as period-correct as possible, from the enamel-coated coil wire to the cloth-covered output wires, fiber bobbins and alnico 5 magnets. Thereâs no mistaking the powerful punch of this pickup that helped shape the sound of modern music. The thick â1963 Câ-shaped neck profile gracefully fills the fret hand, while the 9.5â-radius fingerboard will feel familiar to any player. Other authentic touches include vintage-tall frets, original-era body radii, vintage-style hardwareâincluding a four-saddle vintage-style bridgeâvintage-style hardshell case and a lacquer finish that not only lets the wood âbreatheâ naturally with resonant tone, it also wears in a distinctively appealing way.
An updated take on the instrument that created the pop culture soundtrack of the 20th century, the American Original â60s Precision Bass is the best way to get original-era sound and style with todayâs feel.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Round-Laminated Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Neck Shape: | "1963 C" |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | Pure Vintage '63 Split Single-Coil Precision Bass |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Vintage Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.73" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle Vintage Style with Threaded Steel Saddles |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Vintage-Style Hardshell Case |























