
Fender American Pro Precision Bass - Rosewood Fingerboard - Candy Apple
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" - Bone |
| Middle Pick-up: | V-Mod Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass⢠Vintage (String-Through-Body or Topload) |
| Finish: | Candy Apple Red |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,499.99
-65%$1,499.99
$525.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" - Bone |
| Middle Pick-up: | V-Mod Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass⢠Vintage (String-Through-Body or Topload) |
| Finish: | Candy Apple Red |
| Case: | Elite Molded Case |























