
Fender American Professional Jazz Bass V - Olympic White - Rosewood
At Fender, we live and breathe electric instruments. We never rest—pushing craftsmanship to its limits, we design, test and endlessly experiment to create the best instruments on the planet. The Jazz Bass, a refinement of concepts first introduced in the Precision Bass, is the earliest example of this philosophy in action. Evolved for today’s musician, the American Professional Jazz Bass V combines modern features and materials with Fender’s craftsmanship and expertise to produce a truly contemporary bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.875" Bone |
| Bridge: | 5-String High Mass Vintage |
| Finish | Olympic White |
| Case: | Elite Molded Case |
| New Modern “Slim C" Neck Shape | |
Original: $1,649.99
-65%$1,649.99
$577.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
At Fender, we live and breathe electric instruments. We never rest—pushing craftsmanship to its limits, we design, test and endlessly experiment to create the best instruments on the planet. The Jazz Bass, a refinement of concepts first introduced in the Precision Bass, is the earliest example of this philosophy in action. Evolved for today’s musician, the American Professional Jazz Bass V combines modern features and materials with Fender’s craftsmanship and expertise to produce a truly contemporary bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazz Bass |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.875" Bone |
| Bridge: | 5-String High Mass Vintage |
| Finish | Olympic White |
| Case: | Elite Molded Case |
| New Modern “Slim C" Neck Shape | |





















