
Fender American Professional Stratocaster - Maple Fingerboard - Natural
Often copied, but never surpassed, the Stratocaster is arguably the world's most-loved electric guitar. Electrifying the music world since its debut in 1954, its natural, versatile sound made the Stratocaster the benchmark for exceptional guitar tones. The American Professional Stratocaster isn't a re-imagining of the classic design; it's the authentic original model, evolved.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish | Natural |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,549.99
-65%$1,549.99
$542.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Often copied, but never surpassed, the Stratocaster is arguably the world's most-loved electric guitar. Electrifying the music world since its debut in 1954, its natural, versatile sound made the Stratocaster the benchmark for exceptional guitar tones. The American Professional Stratocaster isn't a re-imagining of the classic design; it's the authentic original model, evolved.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Middle Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish | Natural |
| Case: | Elite Molded Case |















