🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Fender American Professional Telecaster Left Handed - Black - Maple
Fender is guided by one clear, simple directive: make life better for musicians. While the original Telecaster certainly did that (and then some), we weren’t content to rest on our laurels. Our team of mad scientists examined every component in near-microscopic detail. If we were able to improve it with a new design or modern materials we did; if it didn’t need improvement, we left it alone. When the wood chips and solder fumes settled, what was left was the American Professional Telecaster—everything you need to play your best.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated BrassSaddles |
| Finish | Black |
| Case: | Elite Molded Case |
$1,449.99
Fender American Professional Telecaster Left Handed - Black - Maple—
$1,449.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fender is guided by one clear, simple directive: make life better for musicians. While the original Telecaster certainly did that (and then some), we weren’t content to rest on our laurels. Our team of mad scientists examined every component in near-microscopic detail. If we were able to improve it with a new design or modern materials we did; if it didn’t need improvement, we left it alone. When the wood chips and solder fumes settled, what was left was the American Professional Telecaster—everything you need to play your best.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Telecaster |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated BrassSaddles |
| Finish | Black |
| Case: | Elite Molded Case |















