
Fender American Special Stratocaster - Maple Fingerboard - Olympic White
The American Special Stratocaster puts U.S-made Fender quality into the hands of players at any level. For the guitarist who wants a combination of timeless Fender style and contemporary features, this guitar delivers traditional Strat design with some extra elements for modern tone and performance, including Texas Special pickups and special circuitry, modern neck profile and fingerboard radius, and more. Great sounding, great looking and feeling, and made in the United States.
Ā
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Strat® |
| Middle Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Strat® |
| Neck Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Strat® |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish: | Olympic White |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Special Stratocaster puts U.S-made Fender quality into the hands of players at any level. For the guitarist who wants a combination of timeless Fender style and contemporary features, this guitar delivers traditional Strat design with some extra elements for modern tone and performance, including Texas Special pickups and special circuitry, modern neck profile and fingerboard radius, and more. Great sounding, great looking and feeling, and made in the United States.
Ā
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Strat® |
| Middle Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Strat® |
| Neck Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Strat® |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish: | Olympic White |
| Case: | Deluxe Gig Bag |















