
Fender American Special Stratocaster - Sonic Blue
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Sonic Blue Gloss Polyurethane |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
Original: $1,049.99
-65%$1,049.99
$367.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Tele |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Texas Special⢠Single-Coil Tele |
| Fret Size: | Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.6875" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Sonic Blue Gloss Polyurethane |
| Case: | Deluxe Gig Bag |















