
Fender American Vintage '64 Telecaster Aged White Blonde - Used
This guitar is in Very Good Condition, with little wear, and has been set-up by our world class techs.
Fender American Vintage 64' Telecaster Aged White Blonde finish
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '64 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '64 |
| Fret Size: | Vintage Style |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle American Vintage with threaded steel barrel saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Brown OHSC |
| Weight: | 7 lbs. 8 oz. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This guitar is in Very Good Condition, with little wear, and has been set-up by our world class techs.
Fender American Vintage 64' Telecaster Aged White Blonde finish
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '64 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '64 |
| Fret Size: | Vintage Style |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Bone |
| Bridge: | 3-Saddle American Vintage with threaded steel barrel saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Brown OHSC |
| Weight: | 7 lbs. 8 oz. |






















