
Fender Classic Player Jazzmaster Special - Pau Ferro Fingerboard - 3-Color Sunburst
For the modern guitarist who wants a classic Jazzmaster, the Classic Player Jazzmaster Special updates the timeless instrument with several thoroughly modern appointments. With great Classic Player sound and style, these include hotter pickups, an Adjusto-Matic bridge, a neck pocket with increased back-angle for improved stability and sustain, and more.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Special Design Hot Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special Design Hot Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Adjusto-Matic™ Bridge with Vintage Style "Floating" Tremolo |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
Original: $824.99
-65%$824.99
$288.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For the modern guitarist who wants a classic Jazzmaster, the Classic Player Jazzmaster Special updates the timeless instrument with several thoroughly modern appointments. With great Classic Player sound and style, these include hotter pickups, an Adjusto-Matic bridge, a neck pocket with increased back-angle for improved stability and sustain, and more.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Special Design Hot Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special Design Hot Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Adjusto-Matic™ Bridge with Vintage Style "Floating" Tremolo |
| Finish | 3-Color Sunburst |
| Case: | Deluxe Gig Bag |















