
Fender Custom Shop 1958 Journeyman Relic Stratocaster - Faded Black
The Fender Custom Shop 1958 Journeyman Relic Stratocaster takes you straight back to the instrumentâs original era, featuring a lightweight alder body (ash on Aged White Blonde model) with comfortable deep contours and a Relic lacquer finish that imparts the look of years of wear and tear. Sparkling tone comes from three hand wound Fat â50s Stratocaster pickups (reverse-wound/reverse-polarity middle pickup) with five-way switching and Vintage Modified wiring for modern versatility.
Other premium features include a tinted one-piece quartersawn maple neck with a 1959 large âCâ-shaped profile and 9.5â fingerboard radius, 6105 frets and bone nut, single-ply eggshell pickguard, and vintage hardware. Includes Custom Shop certificate of authenticity and brown textured vinyl case.Â
Specs
| Body Material: | Lightweight Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Hand Wound Fat 50's |
| Middle Pick-up: | Custom Shop Hand Wound Fat 50's |
| Neck Pick-up: | Custom Shop Hand Wound Fat 50's |
| Scale Length: | 25.5" |
| Finish | Black |
| Case: | Fender Hardshell |
Pictured Guitar
| Serial: | CZ526747 |
| Weight: | 7 lbs 7 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Fender Custom Shop 1958 Journeyman Relic Stratocaster takes you straight back to the instrumentâs original era, featuring a lightweight alder body (ash on Aged White Blonde model) with comfortable deep contours and a Relic lacquer finish that imparts the look of years of wear and tear. Sparkling tone comes from three hand wound Fat â50s Stratocaster pickups (reverse-wound/reverse-polarity middle pickup) with five-way switching and Vintage Modified wiring for modern versatility.
Other premium features include a tinted one-piece quartersawn maple neck with a 1959 large âCâ-shaped profile and 9.5â fingerboard radius, 6105 frets and bone nut, single-ply eggshell pickguard, and vintage hardware. Includes Custom Shop certificate of authenticity and brown textured vinyl case.Â
Specs
| Body Material: | Lightweight Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Hand Wound Fat 50's |
| Middle Pick-up: | Custom Shop Hand Wound Fat 50's |
| Neck Pick-up: | Custom Shop Hand Wound Fat 50's |
| Scale Length: | 25.5" |
| Finish | Black |
| Case: | Fender Hardshell |
Pictured Guitar
| Serial: | CZ526747 |
| Weight: | 7 lbs 7 oz |















