
Fender Custom Shop 2017 Limited Namm 51 Nocaster Heavy Relic
This limited edition Fender Custom Shop Nocaster takes a piece from the company's storied past and sends it into the modern player's world, with a 9.5" fingerboard radius, updated pickups - a handwired Texas Special Tele in the neck and a Handwired '51 Nocaster in the bridge, and Fender's Greasebucket tone circuit.
This Custom Shop guitar is also incredibly balanced, both in weight and output volume. Weighing in at 7 lbs, 1.5 oz, there is no neck dive or body heaviness in the way of standing or sitting with this guitar.
|
Included Accessories: |
Certificate of Authenticity, shop floor traveler, bridge cover, Fender Custom Shop 2" leather strap |
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Handwired 51 Nocaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Handwired Texas Special Tele |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" |
| Bridge: | Chrome/Nickel Ash Tray |
| Finish | Heavy Relic Butterscotch Blonde |
| Case: | Fender Custom Shop G&G Hardshell |
| Weight: | 7 lbs. 1.5 oz. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This limited edition Fender Custom Shop Nocaster takes a piece from the company's storied past and sends it into the modern player's world, with a 9.5" fingerboard radius, updated pickups - a handwired Texas Special Tele in the neck and a Handwired '51 Nocaster in the bridge, and Fender's Greasebucket tone circuit.
This Custom Shop guitar is also incredibly balanced, both in weight and output volume. Weighing in at 7 lbs, 1.5 oz, there is no neck dive or body heaviness in the way of standing or sitting with this guitar.
|
Included Accessories: |
Certificate of Authenticity, shop floor traveler, bridge cover, Fender Custom Shop 2" leather strap |
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Handwired 51 Nocaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Handwired Texas Special Tele |
| Fret Size: | 6105 |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" |
| Bridge: | Chrome/Nickel Ash Tray |
| Finish | Heavy Relic Butterscotch Blonde |
| Case: | Fender Custom Shop G&G Hardshell |
| Weight: | 7 lbs. 1.5 oz. |















