
Fender Custom Shop 2018 '60s Super Faded Heavy Relic Custom Shop Telecaster - Used
A fierce, fat and rugged recreation of a 60's Telecaster. Extremely fun to play because of the beefy "C" neck; you won't want to put it down. The heavy relic separates it from the crowd and will ensure the ability to pick out your guitar in a lineup.
| Body Material: | Alder |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Seymour Duncan HB Neck |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.65" |
| Bridge Pick-up: | Handwired Tele Texas Special |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan HB |
| Case: | Hardshell |
| Weight: | 7lb 8.5oz |
| Year: | 2018 |
Original: $3,149.00
-65%$3,149.00
$1,102.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A fierce, fat and rugged recreation of a 60's Telecaster. Extremely fun to play because of the beefy "C" neck; you won't want to put it down. The heavy relic separates it from the crowd and will ensure the ability to pick out your guitar in a lineup.
| Body Material: | Alder |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Seymour Duncan HB Neck |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.65" |
| Bridge Pick-up: | Handwired Tele Texas Special |
| Neck Pick-up: | Seymour Duncan HB |
| Case: | Hardshell |
| Weight: | 7lb 8.5oz |
| Year: | 2018 |























