
Fender Custom Shop '64 Stratocaster Closet Classic Seafoam Green - Used
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.65" |
| Bridge Pick-up: | 64" wound single coil pickups |
| Middle Pick-up: | 64" wound single coil pickups |
| Neck Pick-up: | 64" wound single coil pickups |
| Bridge: | Vintage style synchronized tremolo |
| Finish: | Seafoam Green |
| Case: | Brown Tolex OHSC |
| Weight: | 7 lbs 13.5oz |
| Year: | 2014 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.65" |
| Bridge Pick-up: | 64" wound single coil pickups |
| Middle Pick-up: | 64" wound single coil pickups |
| Neck Pick-up: | 64" wound single coil pickups |
| Bridge: | Vintage style synchronized tremolo |
| Finish: | Seafoam Green |
| Case: | Brown Tolex OHSC |
| Weight: | 7 lbs 13.5oz |
| Year: | 2014 |























