
Fender Deluxe Jazz Bass Special Natural With Bag - Used
This Fender Deluxe Jazz Bass is in excellent condition and was barely used.
Elegant and packed with versatile tones, the Deluxe Active Jazz Bass is ideal for bassists who need a flexible tone machine that looks great on stage. Fender's classic offset bass style is blended with powerful tone and smooth playing feel to create an instrument that punches well above its weight without breaking a working bassist's wallet. On stage or in the studio, the rich, timeless Jazz Bass tone will easily find a home in any style of music.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Dual-Coil Ceramic Noiseless Jazz Bass with Nickel-Plated Pole Pieces |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass |
| Finish: | Natural |
| Case: | Gig Bag |
| Year: | 2015 |
Original: $549.00
-65%$549.00
$192.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Fender Deluxe Jazz Bass is in excellent condition and was barely used.
Elegant and packed with versatile tones, the Deluxe Active Jazz Bass is ideal for bassists who need a flexible tone machine that looks great on stage. Fender's classic offset bass style is blended with powerful tone and smooth playing feel to create an instrument that punches well above its weight without breaking a working bassist's wallet. On stage or in the studio, the rich, timeless Jazz Bass tone will easily find a home in any style of music.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Dual-Coil Ceramic Noiseless Jazz Bass with Nickel-Plated Pole Pieces |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass |
| Finish: | Natural |
| Case: | Gig Bag |
| Year: | 2015 |























