
Fender Deluxe P-Bass Special Black With Bag - Used
This Fender Deluxe P-Bass is in excellent condition and was barely used.
For players who find themselves alternating between a variety musical styles at a moment's notice, the Deluxe Precision Bass Special is the perfect companion on stage and in the studio. Designed for powerful, flexible tone with smooth playing feel, this robust and rich-sounding bass combines the best features of Fender's classic basses to create a "hybrid" model with sleek, authentic Fender style but is packed with new tones.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage Split Single-Coil Precision Bass |
| Bridge: | Fender HiMass |
| Finish: | Black |
| Case: | Gig Bag |
| Weight: | 8lbs |
| Year: | 2015 |
Original: $549.00
-65%$549.00
$192.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Fender Deluxe P-Bass is in excellent condition and was barely used.
For players who find themselves alternating between a variety musical styles at a moment's notice, the Deluxe Precision Bass Special is the perfect companion on stage and in the studio. Designed for powerful, flexible tone with smooth playing feel, this robust and rich-sounding bass combines the best features of Fender's classic basses to create a "hybrid" model with sleek, authentic Fender style but is packed with new tones.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.5" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage Split Single-Coil Precision Bass |
| Bridge: | Fender HiMass |
| Finish: | Black |
| Case: | Gig Bag |
| Weight: | 8lbs |
| Year: | 2015 |























