🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 3
Fender Deluxe Roadhouse Stratocaster - Olympic White
With sound and style tough enough to rock a chicken-wire-enclosed stage, the Deluxe Roadhouse Strat is the perfect instrument for tearing it up all night long. Packed with a wide-ranging variety of tones, ranging from tough, wiry single-coil spank to a high-output sound that’s perfect for searing leads, this guitar is versatile enough to handle anything you throw at it with style. It’s the perfect instrument for a performer who demands sonic flexibility and the ability to easily switch sounds at the drop of a hat.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish | Olympic White Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
$350.00
Original: $999.99
-65%Fender Deluxe Roadhouse Stratocaster - Olympic White—
$999.99
$350.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With sound and style tough enough to rock a chicken-wire-enclosed stage, the Deluxe Roadhouse Strat is the perfect instrument for tearing it up all night long. Packed with a wide-ranging variety of tones, ranging from tough, wiry single-coil spank to a high-output sound that’s perfect for searing leads, this guitar is versatile enough to handle anything you throw at it with style. It’s the perfect instrument for a performer who demands sonic flexibility and the ability to easily switch sounds at the drop of a hat.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish | Olympic White Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |















