🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 3
Fender Deluxe Telecaster Thinline - 3-Tone Sunburst
Light in weight, but not sound, the Deluxe Telecaster Thinline is crafted with timelessly elegant style and authentic Fender tone. Crisp and articulate, with a versatile voice that cuts through a busy mix, this stage-tested design is the ideal combination of modern features and traditional aesthetics. With a little bit of extra ‘magic’ up its sleeve, this instrument is as flexible as it is distinctly stylish.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Finish | 3-Color Sunburst Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
$924.99
Fender Deluxe Telecaster Thinline - 3-Tone Sunburst—
$924.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Light in weight, but not sound, the Deluxe Telecaster Thinline is crafted with timelessly elegant style and authentic Fender tone. Crisp and articulate, with a versatile voice that cuts through a busy mix, this stage-tested design is the ideal combination of modern features and traditional aesthetics. With a little bit of extra ‘magic’ up its sleeve, this instrument is as flexible as it is distinctly stylish.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage Noiseless Single-Coil |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Finish | 3-Color Sunburst Gloss Polyester |
| Case: | Deluxe Gig Bag |















