
Fender Duo-Sonic HS - Pau Ferro Fingerboard - Surf Pearl
A modernized version of a student-turned-classic instrument originally released in 1956, the Duo-Sonic HS model's compact form belies its giant-sized sound. It's the ideal companion for adventurous players who aren't afraid to buck the norm and shatter expectations.
- 24ā scale length; āCā-shaped maple neck
- One Duo-Sonic single-coil neck pickup; one Duo-Sonic humbucking bridge pickup with coil-split capability
- 9.5ā-radius maple fingerboard with 22 medium jumbo frets
- Six-saddle string-through-body hardtail StratĀ® bridge with bent steel saddles
- Master Volume and Tone controls; three-way pickup switch
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duo-Sonic⢠Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duo-Sonic⢠Single-coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Strat Hardtail |
| Finish | Surf Pearl |
| Case: | none |
Original: $499.99
-65%$499.99
$175.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modernized version of a student-turned-classic instrument originally released in 1956, the Duo-Sonic HS model's compact form belies its giant-sized sound. It's the ideal companion for adventurous players who aren't afraid to buck the norm and shatter expectations.
- 24ā scale length; āCā-shaped maple neck
- One Duo-Sonic single-coil neck pickup; one Duo-Sonic humbucking bridge pickup with coil-split capability
- 9.5ā-radius maple fingerboard with 22 medium jumbo frets
- Six-saddle string-through-body hardtail StratĀ® bridge with bent steel saddles
- Master Volume and Tone controls; three-way pickup switch
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duo-Sonic⢠Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duo-Sonic⢠Single-coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body Strat Hardtail |
| Finish | Surf Pearl |
| Case: | none |















