
Fender Elite Precision Bass - Ebony Fingerboard - Champagne
Updating Fender's classic design with revolutionary technology and sound, the American Elite Precision Bass is an entirely new beast of a bass. Designed for 21st-century players who push the envelope of tone and possibility every time they play, this bass is a multi-faceted performer with classic style, exceptional feel and versatile, giant sound that leaves others in the dust.
- Double cutaway 4-string electric bass
- PJ pickup configuration; split-coil Precision Bass middle pickup, single-coil all-new fourth-generation Noiseless Jazz BassĀ® bridge pickup
- Onboard active 18-volt preamp for more headroom with less noise
- Compound profile neck; redesigned contoured neck heel
- 9.5ā-14ā compound radius fingerboard
- HiMass Vintage bridge; new genuine bone nut
- Includes redesigned ABS Elite Molded Case with TSA locks
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Middle Pick-up: | Elite Precision Bass |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass⢠Vintage |
| Finish | Champagne |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Updating Fender's classic design with revolutionary technology and sound, the American Elite Precision Bass is an entirely new beast of a bass. Designed for 21st-century players who push the envelope of tone and possibility every time they play, this bass is a multi-faceted performer with classic style, exceptional feel and versatile, giant sound that leaves others in the dust.
- Double cutaway 4-string electric bass
- PJ pickup configuration; split-coil Precision Bass middle pickup, single-coil all-new fourth-generation Noiseless Jazz BassĀ® bridge pickup
- Onboard active 18-volt preamp for more headroom with less noise
- Compound profile neck; redesigned contoured neck heel
- 9.5ā-14ā compound radius fingerboard
- HiMass Vintage bridge; new genuine bone nut
- Includes redesigned ABS Elite Molded Case with TSA locks
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" to 14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | New 4th Generation Noiseless |
| Middle Pick-up: | Elite Precision Bass |
| Neck Pick-up: | - |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1.625" Bone |
| Bridge: | 4-Saddle HiMass⢠Vintage |
| Finish | Champagne |
| Case: | Elite Molded Case |























