
Fender FSR Traditional 50S Strat - Maple - Lake Placid Blue
For guitarists who must have original-era StratĀ® sound, look and feel, the Made in Japan Traditional Series ā50s Stratocaster epitomizes the instrument during its second decade. With authentic features including vintage-style pickups, synchronized tremolo bridge and 7.25ā-radius maple fingerboard, the Traditional Strat feels like an old friend. To top it all off, these limited-edition Strats sport custom competition stripes for added flair.
Ā
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Fret Size: | Vintage |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Middle Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish: | Lake Placid Blue with Ice Blue Metallic Stripes |
| Case: | Deluxe Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For guitarists who must have original-era StratĀ® sound, look and feel, the Made in Japan Traditional Series ā50s Stratocaster epitomizes the instrument during its second decade. With authentic features including vintage-style pickups, synchronized tremolo bridge and 7.25ā-radius maple fingerboard, the Traditional Strat feels like an old friend. To top it all off, these limited-edition Strats sport custom competition stripes for added flair.
Ā
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Fret Size: | Vintage |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Middle Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish: | Lake Placid Blue with Ice Blue Metallic Stripes |
| Case: | Deluxe Gig Bag |















