
Fender Jaguar Stratocaster - Rosewood - Candy Apple Red
Luxurious and sleek with its chrome embellishment and graceful contours, the limited-edition Jaguar Strat will make jaws drop when it turns up in the spotlight. The streamlined alder Strat body is adorned with chrome control plates and a tortoiseshell Jaguar pickguard, adding a blaze of style thatās for the bold. Sounding as killer as it looks, this instrument has everything that made you fall in love with both guitars.
Ā The traditional 5-way switch is joined by a dedicated thumbwheel tone control for the bridge pickup while dual upper bout switches allow position 3 to select either the middle pickup alone, or all 3 pickups at once for a powerful blast of tone. The matched set of vintage-style single-coil Jaguar pickups are as period-correct as possible and have the authentic sound of the ā60s. The 25.5ā-scale maple Jaguar neck sports a āDeep Cā profile, along with a 9.5ā-radius rosewood fingerboard and 22 medium jumbo frets for enhanced playability, along with a bone nut. Other elegant touches include a locking tremolo with screw-in arm, polished chrome-plated Mustang bridge saddles, Jaguar knobs, deluxe locking all-short-post tuning machines and āLimited Editionā neck plate.
Ā
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage ā65 Single-Coil Jaguar |
| Middle Pick-up: | American Vintage ā65 Single-Coil Jaguar |
| Neck Pick-up: | American Vintage ā65 Single-Coil Jaguar |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 9.5 inch Radius Jazzmaster/Jaguar Bridge with Vintage-Style Floating Tremolo |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luxurious and sleek with its chrome embellishment and graceful contours, the limited-edition Jaguar Strat will make jaws drop when it turns up in the spotlight. The streamlined alder Strat body is adorned with chrome control plates and a tortoiseshell Jaguar pickguard, adding a blaze of style thatās for the bold. Sounding as killer as it looks, this instrument has everything that made you fall in love with both guitars.
Ā The traditional 5-way switch is joined by a dedicated thumbwheel tone control for the bridge pickup while dual upper bout switches allow position 3 to select either the middle pickup alone, or all 3 pickups at once for a powerful blast of tone. The matched set of vintage-style single-coil Jaguar pickups are as period-correct as possible and have the authentic sound of the ā60s. The 25.5ā-scale maple Jaguar neck sports a āDeep Cā profile, along with a 9.5ā-radius rosewood fingerboard and 22 medium jumbo frets for enhanced playability, along with a bone nut. Other elegant touches include a locking tremolo with screw-in arm, polished chrome-plated Mustang bridge saddles, Jaguar knobs, deluxe locking all-short-post tuning machines and āLimited Editionā neck plate.
Ā
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | American Vintage ā65 Single-Coil Jaguar |
| Middle Pick-up: | American Vintage ā65 Single-Coil Jaguar |
| Neck Pick-up: | American Vintage ā65 Single-Coil Jaguar |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 9.5 inch Radius Jazzmaster/Jaguar Bridge with Vintage-Style Floating Tremolo |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |















