
Fender Kurt Cobain Mustang - Fiesta Red - Used
This Cobain mustang is in Very Good Condition with little wear and no major dings.
This MIJ Fender Kurt Cobain Mustang is a small guitar with a huge punch. It is based off a vintage Mustang, with period correct specs such as Fender's Dynamic Vibrato bridge, individual pickup selection switches, vintage style tuners, and a gloss back maple neck.
Cobain's Mustangs were equipped with bridge position humbuckers in place of the Fender single coil. The Artist series features a Seymour Duncan SH-4 JB direct mounted to the body.
For such a typically considered unbalanced pickup set, the single coil and Duncan humbucker sound excellent run together - in or out of phase.
Fender Japan guitars always have great playability, and this Mustang is no exception, providing a comfortable feel, especially for a vintage-style short scale.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan SH-4 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Fender Single Coil |
| Fret Size: | Vintage |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.62" |
| Bridge: | Fender Dynamic Vibrato |
| Finish | Fiesta Red |
| Case: | None |
| Weight: | 7 lbs. 2 oz. |
Original: $849.00
-65%$849.00
$297.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Cobain mustang is in Very Good Condition with little wear and no major dings.
This MIJ Fender Kurt Cobain Mustang is a small guitar with a huge punch. It is based off a vintage Mustang, with period correct specs such as Fender's Dynamic Vibrato bridge, individual pickup selection switches, vintage style tuners, and a gloss back maple neck.
Cobain's Mustangs were equipped with bridge position humbuckers in place of the Fender single coil. The Artist series features a Seymour Duncan SH-4 JB direct mounted to the body.
For such a typically considered unbalanced pickup set, the single coil and Duncan humbucker sound excellent run together - in or out of phase.
Fender Japan guitars always have great playability, and this Mustang is no exception, providing a comfortable feel, especially for a vintage-style short scale.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Bridge Pick-up: | Seymour Duncan SH-4 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Fender Single Coil |
| Fret Size: | Vintage |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.62" |
| Bridge: | Fender Dynamic Vibrato |
| Finish | Fiesta Red |
| Case: | None |
| Weight: | 7 lbs. 2 oz. |






















