
Fender Limited Edition 60th Anniversary Triple Jazzmaster- Rosewood - Daphne Blue
Sixty years ago, Leo Fender introduced the Fender Jazzmaster as the top-of-the-line electric guitar; later the sound and easily modifiable style attracted counterculture players who rarely hesitated to personalize their instruments. A modern, triple-pickup take on this hip, classic instrument, the 60th Anniversary Triple Jazzmaster is an homage to the mod ethos that permeates the cult of the Jazzmaster. Itās fierce, itās inspiring and itās uniquely Fender.
- Alder body with lacquer finish
- Three Tim Shaw-designed pickups with FilterāTron covers
- ā ā60s Oval Cā-shaped neck profile; 9.5ā-radius rosewood fingerboard
- Jazzmaster tremolo bridge with brass Mustang saddles and screw-in arm
- Includes hardshell case
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" - Bone |
| Bridge Pick-up: | FilterTron⢠|
| Middle Pick-up: | FilterTron⢠|
| Neck Pick-up: | FilterTron⢠|
| Bridge: | 9.5 inch Radius Jazzmaster/Jaguar Bridge |
| Finish: | Daphne Blue |
| Case: | Brown Hardshell |
Original: $1,999.99
-65%$1,999.99
$700.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sixty years ago, Leo Fender introduced the Fender Jazzmaster as the top-of-the-line electric guitar; later the sound and easily modifiable style attracted counterculture players who rarely hesitated to personalize their instruments. A modern, triple-pickup take on this hip, classic instrument, the 60th Anniversary Triple Jazzmaster is an homage to the mod ethos that permeates the cult of the Jazzmaster. Itās fierce, itās inspiring and itās uniquely Fender.
- Alder body with lacquer finish
- Three Tim Shaw-designed pickups with FilterāTron covers
- ā ā60s Oval Cā-shaped neck profile; 9.5ā-radius rosewood fingerboard
- Jazzmaster tremolo bridge with brass Mustang saddles and screw-in arm
- Includes hardshell case
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" - Bone |
| Bridge Pick-up: | FilterTron⢠|
| Middle Pick-up: | FilterTron⢠|
| Neck Pick-up: | FilterTron⢠|
| Bridge: | 9.5 inch Radius Jazzmaster/Jaguar Bridge |
| Finish: | Daphne Blue |
| Case: | Brown Hardshell |















