
Fender Limited Edition American Elite Nashville Telecaster - Maple - Antique Cherry Burst
Packed with attitude and innovation, the limited-edition Elite Nashville Telecaster HSS mixes bleeding-edge performance with timeless visual style. Itâs the future of workhorse guitar designâa versatile, unique hybrid that was made to tear it up on stage or in the studio. This custom-contoured Tele guitarâs stunning looks, easy playing feel and flexible sound can scratch any musical itch.
 A direct-mounted ShawBucker humbucking bridge pickup, along with pair of Pure Vintage â64 Tele pickups in the middle position and neck positions give this guitar a uniquely powerful voice. Designed for enhanced playing feel and speed, the compound âC-to-Dâ shaped neck sports a fast 9.5â-14â compound-radius fingerboard, medium jumbo frets and a bone nut.  Polished chrome-plated brass saddles adorn the hardtail bridge and the headstock wears an old-school silver Fender logoâaesthetic touches that give it a touch of class.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | Compound 9.5" - 14" |
| Bridge Pick-up: | Shawbucker |
| Middle Pick-up: | Pure Vintage '64 Gray Bottom Single Coil |
| Neck Pick-up: | Pure Vintage '64 Gray Bottom Single Coil |
| Fret Size: | 22, Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 6 Saddle String-Through Body Hardtail, Block Saddles |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Packed with attitude and innovation, the limited-edition Elite Nashville Telecaster HSS mixes bleeding-edge performance with timeless visual style. Itâs the future of workhorse guitar designâa versatile, unique hybrid that was made to tear it up on stage or in the studio. This custom-contoured Tele guitarâs stunning looks, easy playing feel and flexible sound can scratch any musical itch.
 A direct-mounted ShawBucker humbucking bridge pickup, along with pair of Pure Vintage â64 Tele pickups in the middle position and neck positions give this guitar a uniquely powerful voice. Designed for enhanced playing feel and speed, the compound âC-to-Dâ shaped neck sports a fast 9.5â-14â compound-radius fingerboard, medium jumbo frets and a bone nut.  Polished chrome-plated brass saddles adorn the hardtail bridge and the headstock wears an old-school silver Fender logoâaesthetic touches that give it a touch of class.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | Compound 9.5" - 14" |
| Bridge Pick-up: | Shawbucker |
| Middle Pick-up: | Pure Vintage '64 Gray Bottom Single Coil |
| Neck Pick-up: | Pure Vintage '64 Gray Bottom Single Coil |
| Fret Size: | 22, Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 6 Saddle String-Through Body Hardtail, Block Saddles |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |















