
Fender Limited Edition Jazzmaster - Ebony Fingerboard - Silverburst
An elegant model with flexible electronics and a rich voice, the Jazzmasterās introduction in 1958 marked the first time a rosewood fingerboard was used on a Fender instrument. Thanks to its effortless playing feel and ergonomic offset-waist body, the Jazzmaster has powered infinite musical genres, including surf rock, gospel, new wave and indie rock, among others. Developed by longtime pickup guru Michael Frank, creator of the renowned Eric Johnson Signature StratocasterĀ® Pickups, the brand-new V-Mod Jazzmaster pickups kick out hot, vintage-inspired tone with plenty of punch and definition. Retain high end clarity when adjusting the volume controls, thanks to the new treble-bleed tone circuit. The new modern āDeep Cā-shaped neck profile feels just right in your hand while the narrow-tall frets make it easy to bend strings accurately and play perfectly intonated chords. The improved tremolo and bridge incorporate a screw-in arm and brass Mustang saddles that stabilize the strings while adding a touch of sonic zip to your tone.
The best of yesterday and today, the American Professional Jazzmaster is the latest form of electric inspiration from Fender. Step up and stake your claim to a legend.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo |
| Finish | Silverburst |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,549.00
-65%$1,549.00
$542.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An elegant model with flexible electronics and a rich voice, the Jazzmasterās introduction in 1958 marked the first time a rosewood fingerboard was used on a Fender instrument. Thanks to its effortless playing feel and ergonomic offset-waist body, the Jazzmaster has powered infinite musical genres, including surf rock, gospel, new wave and indie rock, among others. Developed by longtime pickup guru Michael Frank, creator of the renowned Eric Johnson Signature StratocasterĀ® Pickups, the brand-new V-Mod Jazzmaster pickups kick out hot, vintage-inspired tone with plenty of punch and definition. Retain high end clarity when adjusting the volume controls, thanks to the new treble-bleed tone circuit. The new modern āDeep Cā-shaped neck profile feels just right in your hand while the narrow-tall frets make it easy to bend strings accurately and play perfectly intonated chords. The improved tremolo and bridge incorporate a screw-in arm and brass Mustang saddles that stabilize the strings while adding a touch of sonic zip to your tone.
The best of yesterday and today, the American Professional Jazzmaster is the latest form of electric inspiration from Fender. Step up and stake your claim to a legend.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | V-Mod Single-Coil Jazzmaster |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | Vintage-Style Floating Tremolo |
| Finish | Silverburst |
| Case: | Elite Molded Case |















