
Fender Limited Edition Meteora - Maple - Butterscotch Blonde
Motion meets balance with a touch of elegance with The Meteora, a sleek new limited-edition body shape that carries on our tradition of arresting aesthetic design. The sound is as propulsive as its visually stimulating linesâit wants to roar on stage, thanks to the two biting Custom Shop Tele pickups. With its brand-new offset body shape, The Meteora has guts and grace and is distinctively Fender.
Â
Powered by a Custom Shop vintage-style Tele bridge pickup and a Custom Shop Twisted Tele neck pickup, this guitar can kick out anything you need from sparkling cleans to growling grit. The elegant 25.5â-scale American Professional Jazzmaster maple neck sports an American Vintage â65 Jazzmaster profile, along with a 9.5â-radius fingerboard for enhanced playability, regal block inlays, 22 narrow-tall frets and a bone nut. An ash body, lacquer finish, custom black single-ply pickguard, American Professional Tele bridge with compensated brass saddles, chrome dome knobs and vintage âspaghettiâ logo and âLimited Editionâ micro-tilt neck plate complete the package with elegantly functional style.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Vintage-Style Tele Single Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CustomShop âTwistedâ Single-Coil Tele |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated Brass Saddles with âAshtrayâ Bridge Cover |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Motion meets balance with a touch of elegance with The Meteora, a sleek new limited-edition body shape that carries on our tradition of arresting aesthetic design. The sound is as propulsive as its visually stimulating linesâit wants to roar on stage, thanks to the two biting Custom Shop Tele pickups. With its brand-new offset body shape, The Meteora has guts and grace and is distinctively Fender.
Â
Powered by a Custom Shop vintage-style Tele bridge pickup and a Custom Shop Twisted Tele neck pickup, this guitar can kick out anything you need from sparkling cleans to growling grit. The elegant 25.5â-scale American Professional Jazzmaster maple neck sports an American Vintage â65 Jazzmaster profile, along with a 9.5â-radius fingerboard for enhanced playability, regal block inlays, 22 narrow-tall frets and a bone nut. An ash body, lacquer finish, custom black single-ply pickguard, American Professional Tele bridge with compensated brass saddles, chrome dome knobs and vintage âspaghettiâ logo and âLimited Editionâ micro-tilt neck plate complete the package with elegantly functional style.
Specs
| Body Material: | Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Custom Shop Vintage-Style Tele Single Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CustomShop âTwistedâ Single-Coil Tele |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 3-Saddle, Strings-Through-Body Tele with Compensated Brass Saddles with âAshtrayâ Bridge Cover |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |















