š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 3
Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster - White Blonde
Designed from the get-go for comfort and playability, as well as stunning style, the limited Edition Fender Select Lite Ash Telecaster is a blinged out version of the classic design. Featuring a hand-selected lightweight ash body, each instrument weighs 7 lbs. or less, making it ideal for long playing sessions. All-gold hardware, a tortoiseshell pickguard and White Blonde lacquer finish make this Telecaster a treat for the eyes as well as the ears. Includes a āSpecial Editionā ingot inlaid in the rear of the headstock.
Specs
| Body Material: | Lightweight Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5"-14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage Strings-Through-Body with Brass Saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Hard Shell |
| Gloss Nitrocellulose Lacquer | |
$1,999.99
Fender Limited Edition Select Light Ash Telecaster - White Blondeā
$1,999.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed from the get-go for comfort and playability, as well as stunning style, the limited Edition Fender Select Lite Ash Telecaster is a blinged out version of the classic design. Featuring a hand-selected lightweight ash body, each instrument weighs 7 lbs. or less, making it ideal for long playing sessions. All-gold hardware, a tortoiseshell pickguard and White Blonde lacquer finish make this Telecaster a treat for the eyes as well as the ears. Includes a āSpecial Editionā ingot inlaid in the rear of the headstock.
Specs
| Body Material: | Lightweight Ash |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 9.5"-14" Compound Radius |
| Bridge Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | American Vintage '58 Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Synthetic Bone |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage Strings-Through-Body with Brass Saddles |
| Finish | White Blonde |
| Case: | Hard Shell |
| Gloss Nitrocellulose Lacquer | |















