
Fender Limited Edition Telecaster Deluxe Shawbucker - Ebony Fingerboard - Silverburst
The pair of warm, rich-sounding ShawBucker humbucking pickups are voiced specifically for each position, producing powerful, nuanced tones with original Fender sonic DNA. Retain high
end clarity when adjusting the volume controls, thanks to the new treble-bleed tone circuit that lets your tone shine through in all its glory. The new modern âDeep Câ-shaped neck profile feels just right in your hand while the narrow-tall frets make it easy to bend strings accurately and play perfectly intonated chords.
The best of yesterday and today, the American Professional Telecaster Deluxe ShawBucker is the latest form of electric inspiration from Fender. Step up and stake your claim to a legend.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Shawbuckerâą 2T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Shawbuckerâą 1T |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body |
| Finish | SilverBurst |
| Case: | Elite Molded Case |
Original: $1,449.00
-65%$1,449.00
$507.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The pair of warm, rich-sounding ShawBucker humbucking pickups are voiced specifically for each position, producing powerful, nuanced tones with original Fender sonic DNA. Retain high
end clarity when adjusting the volume controls, thanks to the new treble-bleed tone circuit that lets your tone shine through in all its glory. The new modern âDeep Câ-shaped neck profile feels just right in your hand while the narrow-tall frets make it easy to bend strings accurately and play perfectly intonated chords.
The best of yesterday and today, the American Professional Telecaster Deluxe ShawBucker is the latest form of electric inspiration from Fender. Step up and stake your claim to a legend.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Shawbuckerâą 2T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Shawbuckerâą 1T |
| Fret Size: | Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.685" Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Strings-Through-Body |
| Finish | SilverBurst |
| Case: | Elite Molded Case |















