
Fender Limited Edition Troublemaker Telecaster Deluxe - Rosewood - Ice Blue Metallic
Playing music is rebellious and mischievous by nature â it takes moxy to stride out on stage and convince a roomful of strangers to enjoy something theyâve never heard before. To turn heads you need the proper tool for the job, something like The Troublemaker Tele. A bound mahogany body with a maple top, custom Cabronita pickguard and lacquer finish? Yep, weâre definitely stirring up some trouble with this limited-edition release.
Â
Powered by a pair of Shawbucker 1T and 2T humbucking pickups that are specifically voiced for their positions, this guitar grunts and growls in a most-desirable way. The 25.5â-scale, âDeep Câ-shaped American Professional Tele neck sports a large Stratocaster headstock, along with a 9.5â-radius rosewood fingerboard for enhanced playability, 22 narrow-tall frets and a bone nut. From the 3-way toggle switch on the upper bout to the Adjusto-Matic bridge with stop tailpiece and matching cream Jazzmaster knobs, pickup bezels and switch tip to the pearloid position markers, vintage-style Telecaster Deluxe logo and âLimited Editionâ neck plate, this guitar was designed to do one thingâraise a little hell.
Â
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Shawbuckerâą 2T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Shawbuckerâą 1T |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Adjusto-Maticâą with Anchored-Tailpiece |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Playing music is rebellious and mischievous by nature â it takes moxy to stride out on stage and convince a roomful of strangers to enjoy something theyâve never heard before. To turn heads you need the proper tool for the job, something like The Troublemaker Tele. A bound mahogany body with a maple top, custom Cabronita pickguard and lacquer finish? Yep, weâre definitely stirring up some trouble with this limited-edition release.
Â
Powered by a pair of Shawbucker 1T and 2T humbucking pickups that are specifically voiced for their positions, this guitar grunts and growls in a most-desirable way. The 25.5â-scale, âDeep Câ-shaped American Professional Tele neck sports a large Stratocaster headstock, along with a 9.5â-radius rosewood fingerboard for enhanced playability, 22 narrow-tall frets and a bone nut. From the 3-way toggle switch on the upper bout to the Adjusto-Matic bridge with stop tailpiece and matching cream Jazzmaster knobs, pickup bezels and switch tip to the pearloid position markers, vintage-style Telecaster Deluxe logo and âLimited Editionâ neck plate, this guitar was designed to do one thingâraise a little hell.
Â
Specs
| Body Material: | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Shawbuckerâą 2T |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Shawbuckerâą 1T |
| Fret Size: | 22, Narrow Tall |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | Bone, 1.685" |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Adjusto-Maticâą with Anchored-Tailpiece |
| Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Case: | Elite Molded Case |















