š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Fender MIJ Midnight Stratocaster
With its gloss Black finish and matching headstock, the Midnight Stratocaster is a true beauty. Features include gold hardware, black-white-black pickguard and vintage-style bridge, frets, and pickups. This limited-edition Stratocaster will turn heads with its high-end looks and authentic Fender tone.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Middle Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish: | Midnight |
| Case: | Gig Bag |
$799.99
Fender MIJ Midnight Stratocasterā
$799.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its gloss Black finish and matching headstock, the Midnight Stratocaster is a true beauty. Features include gold hardware, black-white-black pickguard and vintage-style bridge, frets, and pickups. This limited-edition Stratocaster will turn heads with its high-end looks and authentic Fender tone.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Middle Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil StratĀ® |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish: | Midnight |
| Case: | Gig Bag |















