š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Fender MIJ Midnight Telecaster
With its gloss black finish, gold hardware and black-white-black pickguard, the Midnight Telecaster may look formal, but itās ready to break out the unruly TeleĀ® twang at a momentās notice. Features include matching Black headstock, vintage-style pickups, 7.25ā-radius fingerboard and white binding on the top and back. Get all swanky with this uptown Tele.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Fret Size: | Vintage |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil TeleĀ® |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil TeleĀ® |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Threaded Saddles |
| Finish: | Midnight |
| Case: | Gig Bag |
$899.99
Fender MIJ Midnight Telecasterā
$899.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its gloss black finish, gold hardware and black-white-black pickguard, the Midnight Telecaster may look formal, but itās ready to break out the unruly TeleĀ® twang at a momentās notice. Features include matching Black headstock, vintage-style pickups, 7.25ā-radius fingerboard and white binding on the top and back. Get all swanky with this uptown Tele.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 7.25" |
| Fret Size: | Vintage |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650" - Bone |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil TeleĀ® |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil TeleĀ® |
| Bridge: | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Threaded Saddles |
| Finish: | Midnight |
| Case: | Gig Bag |















