
Fender Mustang Bass PJ - Pau Ferro Fingerboard - Olympic White
Since its original release in 1964, the Mustang Bass has been one of Fender's most enduring bass designs, finding its way into the hands of bassists ranging from The Rolling Stones to My Chemical Romance. This updated version of the short-scale underground hero adds the power of our venerable P Bass and J Bass pickups to the traditional Mustang design for flexible, thunderous bass tone with smooth playing feel and slick visual style.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil Jazz |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Split Single-Coil Precision |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1.5" Synthetic Bone |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish | Olympic White |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Since its original release in 1964, the Mustang Bass has been one of Fender's most enduring bass designs, finding its way into the hands of bassists ranging from The Rolling Stones to My Chemical Romance. This updated version of the short-scale underground hero adds the power of our venerable P Bass and J Bass pickups to the traditional Mustang design for flexible, thunderous bass tone with smooth playing feel and slick visual style.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Vintage-Style Single-Coil Jazz |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Vintage-Style Split Single-Coil Precision |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1.5" Synthetic Bone |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish | Olympic White |
| Case: | None |























