
Fender Mustang - Pau Ferro Fingerboard - Shell Pink
Since 1964 the Mustang model has been bringing Fender sound and style to the stage and the studio in the hands of trend-setting players ranging from Nirvana to The 1975. Upgraded with performance-oriented features, this new Mustang sports classic style with modern electronics in an ultra-comfortable short-scale form that's easy to play all night long.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | MustangĀ® Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | MustangĀ® Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Strat Hardtail with Bent Steel Saddles |
| Finish | Shell Pink |
| Case: | - |
Original: $799.99
-65%$799.99
$280.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Since 1964 the Mustang model has been bringing Fender sound and style to the stage and the studio in the hands of trend-setting players ranging from Nirvana to The 1975. Upgraded with performance-oriented features, this new Mustang sports classic style with modern electronics in an ultra-comfortable short-scale form that's easy to play all night long.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | MustangĀ® Single-Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | MustangĀ® Single-Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" Synthetic Bone |
| Bridge: | Strat Hardtail with Bent Steel Saddles |
| Finish | Shell Pink |
| Case: | - |















