š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Fender Player Jaguar - Pau Ferro Fingerboard - Tidepool
Sleek and stylish and with a voice thatās a modern twist on our classic sound, the Player Jaguar has a uniquely slinky playing feel. It encourages you to play differently, to reach for new chords and melodic twists and to explore new sounds and tonalities. Decked out with spotlight-ready chrome accents, it has the authentic sound, features and feel thatās inspired countless artists to write new songs and create new genres of music.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 3 Jaguar Humbucking |
| Neck Pick-up: | Player Series Alnico 2 Jaguar Single-Coil |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with āFloatingā Tremolo Tailpiece |
| Finish: | Tidepool |
| Case: | None |
$709.99
Fender Player Jaguar - Pau Ferro Fingerboard - Tidepoolā
$709.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and stylish and with a voice thatās a modern twist on our classic sound, the Player Jaguar has a uniquely slinky playing feel. It encourages you to play differently, to reach for new chords and melodic twists and to explore new sounds and tonalities. Decked out with spotlight-ready chrome accents, it has the authentic sound, features and feel thatās inspired countless artists to write new songs and create new genres of music.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 3 Jaguar Humbucking |
| Neck Pick-up: | Player Series Alnico 2 Jaguar Single-Coil |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with āFloatingā Tremolo Tailpiece |
| Finish: | Tidepool |
| Case: | None |















