
Fender Player Jaguar - Pau Ferro - Sonic Red
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 3 Jaguar Humbucking |
| Neck Pick-up: | Player Series Alnico 2 Jaguar Single-Coil |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with āFloatingā Tremolo Tailpiece |
| Finish: | Sonic Red |
| Case: | None |
Original: $724.99
-65%$724.99
$253.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 3 Jaguar Humbucking |
| Neck Pick-up: | Player Series Alnico 2 Jaguar Single-Coil |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with āFloatingā Tremolo Tailpiece |
| Finish: | Sonic Red |
| Case: | None |















