
Fender Player Series Jazz Bass - Pau Ferro Fingerboard - Sonic Red
With its dual single-coil pickups and smooth playing feel, the Player Jazz Bass is an inspiring instrument with classic, elevated style and authentic Fender bass tone. Itās powerful, rumbling sound is punchy and tight; a growling voice thatās matched with fast, smooth playing feel for a shot of creative inspiration. Ready for action in the studio, or on the stage, the Player Jazz Bass can take anything you can think ofāand everything you havenāt yet.
Ā
Respecting our heritage while maintaining our innovative spirit, the two growling Player Series single-coil pickups are packed with legendary Fender bass tone, turned up to 11 for modern ears. Volume controls for each and a master tone control are close to hand to shape the pickupsā powerful voice so you can easily craft your sound. The āModern Cā-shaped maple neck hosts a 9.5ā-radius fingerboard with 20 medium-jumbo frets that are ideal for almost any playing style, while the 4-saddle bridge is engineered for accurate intonation and easy action adjustment so you can personalize the feel to your playing style and taste.
Ā
Other features include a 3-ply pickguard, synthetic bone nut, vintage-style disc string trees, open-gear tuning machines and a four-bolt āFā-stamped neck plate that marks this instrument as the real dealāas Fender as it gets.
Ā
When you need a bass that can help you get to the next levelāone that has genuine Fender sound, style and feelāreach for the Player Jazz Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5 " |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34 " |
| Nut: | 1.5 " - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish: | Sonic Red |
| Case: | None |
Original: $674.99
-65%$674.99
$236.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its dual single-coil pickups and smooth playing feel, the Player Jazz Bass is an inspiring instrument with classic, elevated style and authentic Fender bass tone. Itās powerful, rumbling sound is punchy and tight; a growling voice thatās matched with fast, smooth playing feel for a shot of creative inspiration. Ready for action in the studio, or on the stage, the Player Jazz Bass can take anything you can think ofāand everything you havenāt yet.
Ā
Respecting our heritage while maintaining our innovative spirit, the two growling Player Series single-coil pickups are packed with legendary Fender bass tone, turned up to 11 for modern ears. Volume controls for each and a master tone control are close to hand to shape the pickupsā powerful voice so you can easily craft your sound. The āModern Cā-shaped maple neck hosts a 9.5ā-radius fingerboard with 20 medium-jumbo frets that are ideal for almost any playing style, while the 4-saddle bridge is engineered for accurate intonation and easy action adjustment so you can personalize the feel to your playing style and taste.
Ā
Other features include a 3-ply pickguard, synthetic bone nut, vintage-style disc string trees, open-gear tuning machines and a four-bolt āFā-stamped neck plate that marks this instrument as the real dealāas Fender as it gets.
Ā
When you need a bass that can help you get to the next levelāone that has genuine Fender sound, style and feelāreach for the Player Jazz Bass.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5 " |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34 " |
| Nut: | 1.5 " - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge: | 4-Saddle Standard |
| Finish: | Sonic Red |
| Case: | None |























