
Fender Player Series Stratocaster Plus Top - Pau Ferro Fingerboard - Tobacco Sunburst
The inspiring sound of a Stratocaster is one of the foundations of Fender. Featuring this classic soundābell-like high end, punchy mids and robust low end, combined with crystal-clear articulationāthe stunning Player Stratocaster Plus Top is packed with authentic Fender feel and style. Itās ready to serve your musical vision, itās versatile enough to handle any style of music and itās the perfect platform for creating your own sound.
Respecting our heritage while maintaining our innovative spirit, the power trio of Player Series single-coil pickups are crisp and articulateāitās authentic Fender tone with a modern edge. The āModern Cā-shaped maple neckās comfortable contours and smooth finish are ideal for almost any playing style. By adding a 22nd medium jumbo fret to the contemporary 9.5ā-radius fingerboard weāve made it easier to express yourself musically. The updated 2-point tremolo design has smoother travel for enhanced playing feel while simultaneously giving you rock-solid tuning stability since thereās less friction against the posts. Other features include master volume and tone controls, a 5-way pickup switch, 3-ply pickguard, synthetic bone nut, dual-wing string tree, sealed tuning machines and four-bolt āFā-stamped neck plate that marks this instrument as the real dealāas Fender as it gets.
Own the stage and create something new with the Player Stratocaster Plus Top.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5 " |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5 " |
| Nut: | 1.650 " - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Strat Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Strat Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Player Series Alnico 5 Strat Single-Coil |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish: | Tobacco Burst |
| Case: | None |
Original: $709.99
-65%$709.99
$248.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The inspiring sound of a Stratocaster is one of the foundations of Fender. Featuring this classic soundābell-like high end, punchy mids and robust low end, combined with crystal-clear articulationāthe stunning Player Stratocaster Plus Top is packed with authentic Fender feel and style. Itās ready to serve your musical vision, itās versatile enough to handle any style of music and itās the perfect platform for creating your own sound.
Respecting our heritage while maintaining our innovative spirit, the power trio of Player Series single-coil pickups are crisp and articulateāitās authentic Fender tone with a modern edge. The āModern Cā-shaped maple neckās comfortable contours and smooth finish are ideal for almost any playing style. By adding a 22nd medium jumbo fret to the contemporary 9.5ā-radius fingerboard weāve made it easier to express yourself musically. The updated 2-point tremolo design has smoother travel for enhanced playing feel while simultaneously giving you rock-solid tuning stability since thereās less friction against the posts. Other features include master volume and tone controls, a 5-way pickup switch, 3-ply pickguard, synthetic bone nut, dual-wing string tree, sealed tuning machines and four-bolt āFā-stamped neck plate that marks this instrument as the real dealāas Fender as it gets.
Own the stage and create something new with the Player Stratocaster Plus Top.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius: | 9.5 " |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5 " |
| Nut: | 1.650 " - Synthetic Bone |
| Bridge Pick-up: | Player Series Alnico 5 Strat Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Player Series Alnico 5 Strat Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Player Series Alnico 5 Strat Single-Coil |
| Bridge: | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Finish: | Tobacco Burst |
| Case: | None |















