š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Fender Special Edition Stratocaster Noir HSS
The Special Edition Stratocaster Noir HSS guitar combines legendary Fender tone with classic styling. Now available in a Special Edition Satin Black finish with matching headcap and unique Black pickguard with striking Red center layer, this elegant and affordable classic also includes a huge-sounding humbucking bridge pickup. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades donāt have to break the bank, and this model delivers the best of both for any player.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Humbucking |
| Middle Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650ā Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |
$649.99
Fender Special Edition Stratocaster Noir HSSā
$649.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Special Edition Stratocaster Noir HSS guitar combines legendary Fender tone with classic styling. Now available in a Special Edition Satin Black finish with matching headcap and unique Black pickguard with striking Red center layer, this elegant and affordable classic also includes a huge-sounding humbucking bridge pickup. Time-honored Fender style and performance-minded modern upgrades donāt have to break the bank, and this model delivers the best of both for any player.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Standard Humbucking |
| Middle Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Neck Pick-up: | Standard Single-Coil Strat |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1.650ā Synthetic Bone |
| Bridge: | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |















